icon_widget_image Poniedziałek - Piątek: 7.00 - 17.00; Sobota: 8.00 - 13.00
Salon wyposażenia łazienek
18-400 Łomża, Aleja Legionów 44 lazienki@sanmet.pl icon_widget_image 662 181 232
Centrum narzędziowe
18-400 Łomża, Aleja Legionów 56 biuro@sanmet.pl icon_widget_image 692 451 692

Centrum narzędziowe | Centrum Sanitarne | Systemy grzewcze

Jakie wybrać wiertło: SDS, SDS Plus czy SDS MAX?

Wiertła SDS, SDS Plus i SDS MAX to nieodłączne elementy wyposażenia każdego profesjonalnego warsztatu oraz majsterkowicza. Wybór odpowiedniego wiertła jest kluczowy dla efektywności i precyzji pracy. W tym artykule przybliżymy różnice między tymi rodzajami wierteł oraz podpowiemy, które z nich najlepiej sprawdzi się w konkretnych zastosowaniach.

Czym są wiertła SDS, SDS Plus i SDS MAX?

SDS (Special Direct System) to system mocowania wierteł, który został opracowany przez firmę Bosch w latach 70. XX wieku. System ten umożliwia szybkie i beznarzędziowe wymienianie wierteł w młotowiertarkach, co znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. Wiertła SDS występują w kilku wariantach, z których najpopularniejsze to SDS Plus i SDS MAX.

Wiertła SDS Plus

Wiertła SDS Plus to najczęściej stosowany typ wierteł w młotowiertarkach przeznaczonych do użytku domowego i półprofesjonalnego. Charakteryzują się one średnicą trzpienia wynoszącą 10 mm oraz głębokością osadzenia 40 mm. Wiertła SDS Plus są idealne do wiercenia otworów o średnicy od 4 do 30 mm w betonie, murze i kamieniu.

Zalety SDS Plus:

 • Łatwość i szybkość wymiany wierteł.
 • Wszechstronność – szeroki zakres dostępnych średnic.
 • Dostępność – najpopularniejszy typ na rynku, łatwo dostępny w sklepach.

Zastosowanie SDS Plus:

 • Prace remontowe i wykończeniowe.
 • Montaż instalacji elektrycznych i hydraulicznych.
 • Prace związane z wierceniem otworów pod kołki rozporowe.

Wiertła SDS MAX

Wiertła SDS MAX są przeznaczone do profesjonalnych zastosowań i ciężkich prac budowlanych. Posiadają większy trzpień o średnicy 18 mm i głębokości osadzenia 70 mm. Dzięki większemu rozmiarowi i solidniejszej konstrukcji, wiertła SDS MAX są zdolne do wiercenia otworów o średnicy od 12 do 52 mm.

Zalety SDS MAX:

 • Wyjątkowa wytrzymałość i trwałość.
 • Zdolność do wykonywania dużych otworów w twardych materiałach.
 • Lepsza stabilność i mniejsze wibracje podczas pracy.

Zastosowanie SDS MAX:

 • Prace budowlane wymagające wiercenia dużych otworów.
 • Wiercenie w betonie zbrojonym i kamieniu.
 • Rozbiórki i prace wyburzeniowe.

Wiertła SDS

Wiertła SDS to ogólne określenie na wszystkie wiertła z systemem mocowania SDS. W praktyce termin ten jest często używany zamiennie z SDS Plus, ponieważ SDS Plus jest najpopularniejszym standardem w tej kategorii. Warto jednak pamiętać, że istnieją również inne warianty, takie jak SDS Top (średnica trzpienia 14 mm) czy SDS Quick, które mają swoje specyficzne zastosowania.

Które wiertło wybrać?

Wybór odpowiedniego wiertła zależy od rodzaju prac, jakie planujesz wykonać, oraz od narzędzia, którym dysponujesz. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru:

 1. Zakres prac: Jeśli potrzebujesz wiertła do prac domowych i remontowych, SDS Plus będzie idealnym wyborem. Do cięższych prac budowlanych i profesjonalnych zastosowań lepiej sprawdzą się wiertła SDS MAX.
 2. Średnica otworów: Wiertła SDS Plus są odpowiednie do otworów o średnicy od 4 do 30 mm, natomiast SDS MAX do otworów od 12 do 52 mm.
 3. Rodzaj materiału: SDS Plus sprawdzi się w betonie, murze i kamieniu, natomiast SDS MAX w twardszych materiałach, takich jak beton zbrojony.
 4. Narzędzie: Upewnij się, że Twoja młotowiertarka jest kompatybilna z wybranym typem wiertła. Większość młotowiertarek do użytku domowego obsługuje wiertła SDS Plus, natomiast profesjonalne modele mogą obsługiwać wiertła SDS MAX.

Podsumowanie

Wiertła SDS, SDS Plus i SDS MAX mają swoje specyficzne zastosowania i zalety. Wybór odpowiedniego wiertła zależy od rodzaju wykonywanych prac, średnicy wierconych otworów oraz narzędzia, którym dysponujesz. SDS Plus to idealny wybór do użytku domowego i półprofesjonalnego, natomiast SDS MAX sprawdzi się w ciężkich pracach budowlanych. Pamiętaj, aby zawsze wybierać wysokiej jakości wiertła, które zapewnią efektywność i trwałość Twojej pracy.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.